fbpx

Bartosz Gajek

adwokat

Jako adwokat pomagam kreatywnym rozwiązać problemy z jakimi borykają się ich agencje marketingowe. Przeczytasz tutaj jak uniknąć błędów popełnianych w Twojej branży – tych najczęstszych i… tych najbardziej kosztowych. Podpowiem Ci jak umowy mogą chronić efekty Twojej pracy i jak zadbać o to, żeby zawsze działały na Twoją korzyść. Wreszcie poradzę Ci jak porozumieć się z trudnym klientem (TYM który spędza Ci sen z powiek), a gdy wszystko inne zawiedzie – jak skutecznie dochodzić swoich praw przed sądem...
[Więcej >>>]

Sklep

Wynagrodzenie netto i brutto w umowie o dzieło

Bartosz Gajek06 września 20182 komentarze

agencja reklamowa wynagrodzenie netto i bruttoKu przestrodze, aby uważać na wynagrodzenie netto i brutto w umowach przytaczam tutaj ciekawy spór w jakim miałem okazję uczestniczyć.

Okoliczności nieco zmieniam, ale esencja problemu pozostaje 😁.

Otóż Panom świetnie się negocjowało, a układanie umowy szło jak z płatka. Co ciekawe nawet najbardziej newralgiczny moment czyli wynagrodzenie przeszedł jak burza. Bo kiedy zamawiający zobaczył proponowaną kwotę wynagrodzenia jego twarz rozpromieniała i Panowie jeszcze z dobre 10 minut wymieniali uściski dłoni i poklepywania po plecach.

Zamawiający – bo taka świetna cena!

A Wykonawca? Bo zamawiający przyjął taką świetną cenę.

Pewnie już czujesz, że coś tutaj nie gra 😜.

Realizacja projektu przebiegła gładko, a zgrzyt pojawił się dopiero, gdy pewnego poranka na skrzynkę mailową Prezesa trafiła faktura VAT.

I się wyjaśniła tajemnica wspomnianej obopólnej radości Panów (która na tym etapie była już tylko mglistym wspomnieniem).

Otóż zamawiający uznał cenę za świetną, bo uważał, że jest do niej doliczony VAT.

A wykonawca cieszył się z przyjęcia przez kontrahenta zaproponowanej ceny, bo zamierzał do niej doliczyć jeszcze VAT.

Umowa zawierała tylko jedno postanowienie o wynagrodzeniu i brzmiała mniej więcej tak:

“Zamawiający zapłaci Wykonawcy wynagrodzenie w kwocie XXXX zł w terminie 7 dni od podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego”

Więc kto ma racje? Odpowiedź da nam…

Ustawa o informowaniu o cenach towarów i usług

Ustawa ta określa sposób informowania o cenach oferowanych towarów i usług oraz skutki nieprzestrzegania jej uregulowań.

Nas jednak interesuje bardzo konkrety przepis tej ustawy, a mianowicie art. 3 ust.2:

W cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług lub podatkiem akcyzowym

Co to oznacza?

Że jeżeli w umowie o dzieło strony nie poczyniły żadnych zastrzeżeń nie można twierdzić, że kwota ujęta w tej umowie jest wynagrodzeniem netto do którego można doliczyć kwotę należnego podatku.

Zamawiający o tym wiedział i dlatego nie krył zadowolenia.

Wykonawca o tym nie wiedział i błędnie sądził, że wszyscy przy stole rozmawiają o wynagrodzeniu netto.

Tyle, z krótkiej i bolesnej nauczki. Teraz wyciągnijmy wnioski.

Wynagrodzenie netto i brutto w umowie o dzieło

W ramach tzw. swobody umów dopuszczalnym jest abyś umówił się z kontrahentem czy do wynagrodzenia będzie wliczany podatek od towarów i usług.

Jak już wspomniałem jeżeli nic nie napiszesz w umowie to wynagrodzenie będzie kwotą brutto.

Jest jednak i drugi problem: w przypadku zmiany stawki podatku VAT jego podwyższenie obciąża Ciebie. Nowy, wyższy (bo jakżeby inaczej!) podatek od towarów i usług “zje” trochę Twojego wynagrodzenia.

Żeby tego uniknąć powinieneś wskazać w umowie cenę netto i zastrzec, że zostanie ona powiększona o podatek od towarów i usług.

Przykładowo w moim wzorze umowy dla agencji reklamowej umieściłem następujący zapis:

  1. Z tytułu wykonania Materiałów Reklamowych i przeniesienia do nich autorskich prawa majątkowych KLIENT zapłaci AGENCJI wynagrodzenie w kwocie ____________ PLN (słownie________________) netto.
  2. Wynagrodzenie AGENCJI powiększone zostanie o wysokość podatku VAT w obowiązującej stawce, która w dniu zawarcia umowy wynosi 23%.

Mam nadzieję, że jeżeli tego dotychczas nie robiłeś to od dziś pierwsze na co zwrócisz uwagę w umowie to kwestia czy jako określono wynagrodzenie netto i brutto 😃.

*****
Zobacz także:

Podziękowania dla:


{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

rafal chmielewski Wrzesień 7, 2018 o 09:59

HAHAHA!!! Bardzo często takie sytuacje się zdarzają. Netto – Brutto. 🙂

Świetna historia!
Rafał 🙂

Odpowiedz

Bartosz Gajek Wrzesień 7, 2018 o 10:18

Im więcej cyferek w wynagrodzeniu tym większy problem.
W tej historii było dużo cyferek 😱.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bartosz@gajekpartnerzy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: