adwokat Bartosz Gajek

⛑️ główny ratownik

Jako adwokat pomagam kreatywnym rozwiązać problemy z jakimi borykają się ich agencje marketingowe. Przeczytasz tutaj jak uniknąć błędów popełnianych w Twojej branży – tych najczęstszych i… tych najbardziej kosztowych. Podpowiem Ci jak umowy mogą chronić efekty Twojej pracy i jak zadbać o to, żeby zawsze działały na Twoją korzyść. Wreszcie poradzę Ci jak porozumieć się z trudnym klientem (TYM który spędza Ci sen z powiek), a gdy wszystko inne zawiedzie – jak skutecznie dochodzić swoich praw przed sądem...
[Więcej >>>]

Umów bezpłatną konsultację

Sklep z umowami

Uchwała krajobrazowa a odpowiedzialność agencji reklamowej

Bartosz23 sierpnia 2018Komentarze (0)

uchwała krajobrazowaZlecenie takie jak każde inne: miałeś zaprojektować, wykonać a następnie zamontować reklamę zewnętrzną u klienta.

Zlecenie różniło się tylko tym, że klient był z innej części Polski.

Wszystko szło gładko: klient od początku sprecyzował parametry reklamy, akceptował kolejne projekty i płacił wedle harmonogramu.

Wydawałoby się, że po montażu pozostało tylko wystawić fakturę końcową i zlecenie wykonane.

Nic bardziej mylnego.

Niedługo po zakończeniu projektu zadzwonił rozgorączkowany klient z pretensjami:

„Co za reklamę mi zrobiliście!! Wszystko jest źle” 

Ze słowotoku dowiadujesz się też, że klient ma postępowanie w związku z tą reklamą,  grozi mu kara pieniężna i że sprawy tak nie zostawi (czytaj: „spotkamy się w sądzie„). Dodatkowo Twoich pracowników nagrała kamera jak montowali reklamę, a PODOBNO ukarać można też podmiot który umieścił reklamę.

Co teraz?

Uchwała krajobrazowa a tablica reklamowa

Faktycznie w ustawie o planowaniu przestrzennym jest art. 37d, który stanowi że:

Podmiot, który umieścił tablicę reklamową lub urządzenie reklamowe niezgodne z przepisami uchwały, o której mowa w art. 37a ust. 1, podlega karze pieniężnej.

Nieprawnik mógłby powyższy przepis odczytać dosłownie, a więc agencja reklamowa wykonała montaż reklamy więc ją „umieściła”, a zatem:

uchwała krajobrazowa + bezprawna reklama agencji = kara pieniężna dla agencji

Prawnik nieco inaczej zdekoduje ten przepis 😀.

Twoja agencja reklamowa jest w wyżej przytoczonym scenariuszu podmiotem, któremu klient powierzył wykonanie czynności. Decydentem jest tutaj klient i to on rozporządza nośnikiem reklamy w sposób niezgodny z prawem miejscowym. Istota tego przepisu przecież nie sprowadza się do poszukiwania, kto użył wkrętarki żeby przykręcić ostatnią śrubę i zakończyć montaż 😁. Nie chodzi zatem o czynności faktyczne (montaż), ale o decyzję i wcielenie jej w życie (doprowadzenie do tego że reklama zawiśnie w określonym miejscu).

Odpowiedzialność agencji reklamowej wobec klienta

W naszej sprawie będzie stosować się przepisy o dziele, które w zakresie Twojej odpowiedzialności za wady odsyłają do rękojmi przy sprzedaż. I właśnie tutaj natrafisz na przepis, który mówi, że odpowiadasz jeżeli dzieło (w naszym przypadku reklama) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował Cię przy zawarciu umowy, a a ty nie zgłosiłeś zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia.

Czy zatem jeżeli klient zamówił reklamę o parametrach XY, która miała być zamontowana na terenie gminy, gdzie dopuszcza się tylko parametry XYZ to czy powinieneś zwrócić klientowi uwagę, że miejscowa uchwała krajobrazowa wyklucza zgodne z prawem wykorzystywanie zamówionej reklamy?

Tak.

Nie.

Może.

Naprawdę nie potrafię na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, ale potencjalne ryzyko pociągnięcia Cię do odpowiedzialności (w końcu jesteś profesjonalistą i zapewniłeś, że wykonasz umowę z należytą starannością) istnieje.

Co zatem możesz zrobić żeby ustrzec się przed takim ryzykiem?

Bacznie i uważnie śledzić uchwały reklamowe i być może uczynić z tego zaletę swojej oferty:

„zapewniamy weryfikację czy projektowana reklama jest zgoda z prawem miejscowym”

Alternatywnie możesz wyłączyć swoją odpowiedzialność w umowie zawierając tę prostą klauzulę:

„Strony wyłączają odpowiedzialność Agencji za zgodność przedmiotu zamówienia z prawem miejscowym”

Potrzebujesz sprawdzonego wzoru umowy?

umowa o administrowanie stroną internetową

Brak czasu na czytanie?

Zobacz także:

Podziękowania dla:

  • Photo by Gavin Allanwood on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Bartosz Gajek

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.
    Chcesz zgłosić nielegalne treści? Szczegóły: regulamin treści.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: