fbpx

Bartosz Gajek

adwokat

Jako adwokat pomagam kreatywnym rozwiązać problemy z jakimi borykają się ich agencje marketingowe. Przeczytasz tutaj jak uniknąć błędów popełnianych w Twojej branży – tych najczęstszych i… tych najbardziej kosztowych. Podpowiem Ci jak umowy mogą chronić efekty Twojej pracy i jak zadbać o to, żeby zawsze działały na Twoją korzyść. Wreszcie poradzę Ci jak porozumieć się z trudnym klientem (TYM który spędza Ci sen z powiek), a gdy wszystko inne zawiedzie – jak skutecznie dochodzić swoich praw przed sądem...
[Więcej >>>]

Sklep z umowami

Uchwała krajobrazowa a odpowiedzialność agencji reklamowej

Bartosz Gajek23 sierpnia 2018Komentarze (0)

uchwała krajobrazowaZlecenie takie jak każde inne: miałeś zaprojektować, wykonać a następnie zamontować reklamę zewnętrzną u klienta.

Zlecenie różniło się tylko tym, że klient był z innej części Polski.

Wszystko szło gładko: klient od początku sprecyzował parametry reklamy, akceptował kolejne projekty i płacił wedle harmonogramu.

Wydawałoby się, że po montażu pozostało tylko wystawić fakturę końcową i zlecenie wykonane.

Nic bardziej mylnego.

Niedługo po zakończeniu projektu zadzwonił rozgorączkowany klient z pretensjami:

“Co za reklamę mi zrobiliście!! Wszystko jest źle” 

Ze słowotoku dowiadujesz się też, że klient ma postępowanie w związku z tą reklamą,  grozi mu kara pieniężna i że sprawy tak nie zostawi (czytaj: “spotkamy się w sądzie“). Dodatkowo Twoich pracowników nagrała kamera jak montowali reklamę, a PODOBNO ukarać można też podmiot który umieścił reklamę.

Co teraz?

Uchwała krajobrazowa a tablica reklamowa

Faktycznie w ustawie o planowaniu przestrzennym jest art. 37d, który stanowi że:

Podmiot, który umieścił tablicę reklamową lub urządzenie reklamowe niezgodne z przepisami uchwały, o której mowa w art. 37a ust. 1, podlega karze pieniężnej.

Nieprawnik mógłby powyższy przepis odczytać dosłownie, a więc agencja reklamowa wykonała montaż reklamy więc ją “umieściła”, a zatem:

uchwała krajobrazowa + bezprawna reklama agencji = kara pieniężna dla agencji

Prawnik nieco inaczej zdekoduje ten przepis 😀.

Twoja agencja reklamowa jest w wyżej przytoczonym scenariuszu podmiotem, któremu klient powierzył wykonanie czynności. Decydentem jest tutaj klient i to on rozporządza nośnikiem reklamy w sposób niezgodny z prawem miejscowym. Istota tego przepisu przecież nie sprowadza się do poszukiwania, kto użył wkrętarki żeby przykręcić ostatnią śrubę i zakończyć montaż 😁. Nie chodzi zatem o czynności faktyczne (montaż), ale o decyzję i wcielenie jej w życie (doprowadzenie do tego że reklama zawiśnie w określonym miejscu).

Odpowiedzialność agencji reklamowej wobec klienta

W naszej sprawie będzie stosować się przepisy o dziele, które w zakresie Twojej odpowiedzialności za wady odsyłają do rękojmi przy sprzedaż. I właśnie tutaj natrafisz na przepis, który mówi, że odpowiadasz jeżeli dzieło (w naszym przypadku reklama) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował Cię przy zawarciu umowy, a a ty nie zgłosiłeś zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia.

Czy zatem jeżeli klient zamówił reklamę o parametrach XY, która miała być zamontowana na terenie gminy, gdzie dopuszcza się tylko parametry XYZ to czy powinieneś zwrócić klientowi uwagę, że miejscowa uchwała krajobrazowa wyklucza zgodne z prawem wykorzystywanie zamówionej reklamy?

Tak.

Nie.

Może.

Naprawdę nie potrafię na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, ale potencjalne ryzyko pociągnięcia Cię do odpowiedzialności (w końcu jesteś profesjonalistą i zapewniłeś, że wykonasz umowę z należytą starannością) istnieje.

Co zatem możesz zrobić żeby ustrzec się przed takim ryzykiem?

Bacznie i uważnie śledzić uchwały reklamowe i być może uczynić z tego zaletę swojej oferty:

“zapewniamy weryfikację czy projektowana reklama jest zgoda z prawem miejscowym”

Alternatywnie możesz wyłączyć swoją odpowiedzialność w umowie zawierając tę prostą klauzulę:

“Strony wyłączają odpowiedzialność Agencji za zgodność przedmiotu zamówienia z prawem miejscowym”

*****

Zobacz także:

Podziękowania dla:

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 607 610 718e-mail: bartosz@gajekpartnerzy.pl

umów bezpłatną konsultację | sklep ze wzorami umów

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bartosz@gajekpartnerzy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: