Bartosz Gajek

adwokat

Jako adwokat pomagam kreatywnym rozwiązać problemy z jakimi borykają się ich agencje marketingowe. Przeczytasz tutaj jak uniknąć błędów popełnianych w Twojej branży – tych najczęstszych i… tych najbardziej kosztowych. Podpowiem Ci jak umowy mogą chronić efekty Twojej pracy i jak zadbać o to, żeby zawsze działały na Twoją korzyść. Wreszcie poradzę Ci jak porozumieć się z trudnym klientem (TYM który spędza Ci sen z powiek), a gdy wszystko inne zawiedzie – jak skutecznie dochodzić swoich praw przed sądem...
[Więcej >>>]

Umów bezpłatną konsultację

Sklep z umowami

Jak założyć agencję reklamową – zgoda wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie działalności

Bartosz Gajek22 sierpnia 2018Komentarze (0)

zgoda wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie działalnościTutaj pisałem o pracy „biurowca” i „freelancera” w kontekście pracy z domu albo z biura. Jest jeszcze trzecia droga, gdzie biuro z prawdziwego zdarzenia z powodzeniem funkcjonuje w Twoim mieszkaniu (albo przynajmniej w jego wydzielonej części 😁 ).

Agencja kreatywna nie jest z pewnością działalnością uciążliwą dla sąsiadów, a wymaga trochę umeblowania, trochę sprzętu biurowego, tabliczki na budynku i może klimatyzatora (jak szaleć to szaleć).

I tutaj może pojawić się pytanie czy potrzebna Ci jest …

Zgoda wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie działalności

Funkcjonowanie wspólnot mieszkaniowych określa ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 716 z późn. zm.).  Wspólnota powstaje w miarę wyodrębniania lokali w budynku i tworzy ją ogół właścicieli lokali w budynku.

We wspólnocie funkcjonuje zarząd podobnie jak spółka z o.o., który może ją reprezentować w bieżących sprawach.

W ważniejszych sprawach tzw. „przekraczających zwykły zarząd” członkowie wspólnoty podejmują uchwały głosując „za” lub „przeciw”. Zgoda, której potrzebujesz powinna przybrać właśnie formę takiej uchwały.

No właśnie, czy faktycznie musisz taką zgodę posiadać?

Działalność gospodarcza bez zgody wspólnoty mieszkaniowej

Sądy konsekwentnie odmawiają członkom wspólnot mieszkaniowych prawa do zakazywania prowadzenia działalności gospodarczej w lokalu, albo prawa do uzależnienia takiej możliwości od uzyskania zgody wspólnoty.

Takie stanowisko wynika z treści samej ustawy, z której wynika że „Wspólnota mieszkaniowa jest uprawniona tylko do podejmowania decyzji dotyczących nieruchomości wspólnej i nie ma żadnego tytułu prawnego do ingerowania w sferę uprawnień poszczególnych właścicieli lokali” (takie stanowisko potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 kwietnia 2009 roku sygn. akt II CSK 601/08, podobnie w wyroku z dnia 3 kwietnia 2009 roku sygn. akt II CSK 601/08).

Zatem skoro kwestie prowadzenia działalności gospodarczej w lokalu w ogóle nie leżą w kompetencjach wspólnoty to nie masz potrzeby zwracać się o nią do mieszkańców.

Innymi słowy zgoda wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie działalności nie jest potrzebna.

Tabliczka informacyjna lub jednostka zewnętrzna na elewacji

To, że zgoda wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie działalności nie jest Ci potrzebna, nie oznacza, że wspólnota nie ma nic do powiedzenia. Wspólnota będzie mogła decydować w innych kwestiach dotyczących Twojej agencji.

Otóż Sprawy mają się zupełnie inaczej jeżeli chodzi o części wspólne budynku. Musisz wiedzieć, że wydzielając lokal lub nabywając takowy stajesz się równocześnie współwłaścicielem tych części budynku, z których korzystają pozostali mieszkańcy. Korytarz czy też elewacja budynku nie są więc w jakiejś konkretnej części Twoje (np: elewacja 50 cm wokół okna, oraz 1 m2 korytarza 😀), ale one są po prostu wspólne.

I tutaj wspólnota jest jak najbardziej kompetentna, żeby decydować o tym co jest wspólne.

Umieszczenie na elewacji Twojej tabliczki lub jednostki zewnętrznej klimatyzatora stanowi zmianę przeznaczenia nieruchomości wspólnej.

Bez znaczenia są:

  • że tabliczka jest mała/ładna/prawie niewidoczna

  • że klimatyzacja jest cicha/estetyczna/prawie niewidoczna

W tym przypadku zdecydowanie potrzebujesz zgodęy wspólnoty i tutaj również orzeczenia sądów są bardzo konsekwentne.

Potrzebujesz sprawdzonego wzoru umowy?

Regulamin konkursu

Brak czasu na czytanie?

Zobacz także:

  • Umowa najmu biura – co sprawdzić przy zawieraniu umowy najmu biura dla agencji reklamowej.
  • Awaria w Twoim biurze – co zrobić jeżeli wynajmujący odmawia naprawy i jak odzyskać z tego tytułu pieniądze

Podziękowania dla:

  • Photo by Rafael De Nadai on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Bartosz Gajek

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: