Bartosz Gajek

adwokat

Jako adwokat pomagam kreatywnym rozwiązać problemy z jakimi borykają się ich agencje marketingowe. Przeczytasz tutaj jak uniknąć błędów popełnianych w Twojej branży – tych najczęstszych i… tych najbardziej kosztowych. Podpowiem Ci jak umowy mogą chronić efekty Twojej pracy i jak zadbać o to, żeby zawsze działały na Twoją korzyść. Wreszcie poradzę Ci jak porozumieć się z trudnym klientem (TYM który spędza Ci sen z powiek), a gdy wszystko inne zawiedzie – jak skutecznie dochodzić swoich praw przed sądem...
[Więcej >>>]

Zacznij tutaj

Czy SMS/rozmowa na facebooku/email mogą być dowodem w sporze agencji marketingowej z klientem

Bartosz Gajek21 maja 20184 komentarze

sms facebook messeger email dowód w sprawieW naszych wspaniałych czasach hiper-komunikacji zapewne Twoje konwersacje z klientami są w sposób możliwie najbardziej fantazyjny rozrzucone po różnych kanałach.

Coś wyślesz e-mailem. Potwierdzisz smsem. Zagadniesz na messengerze.

Wszystko gdzieś tam idzie w eter (teraz chce się powiedzieć “w chmurę”) i znika. Grunt, że projekt posuwa się na przód.

Gdy jednak pojawia się pierwszy zgrzyt to naturalnym odruchem jest rzucenie się w odmęty wysłanych wiadomości w poszukiwaniu potwierdzenia, że gdzieś tam TO ustalaliście. TO coś o co jest teraz awantura.

Jest. Masz.

Tylko czy SMS/rozmowa na facebooku/email mogą być dowodem w sądzie?

Mogą.

I na tym właściwe moglibyśmy skończyć 😁.

Chociaż nie, została jeszcze jedna kwestia do omówienia.

Jak dowód zaprezentować w sądzie

Zasadniczo są dwie szkoły:

W pierwszej wersji dowodem są zwykłe wydruki z Facebooka/konta e-mail lub wydruki zdjęcia ekranu telefonu z otwartą wiadomością sms. W takim przypadku sąd pyta się drugiej strony czy faktycznie takie treści zostały wysłane/opublikowane.

Jeżeli druga strona to potwierdzi, to staje się to tzw. „okolicznością przyznaną”, a zatem sąd nie tyle oprze się na dostarczonych wydrukach, co przyjmie, że dane zdarzenie/rozmowa miały miejsce, gdyż zostało przyznane przez obydwie strony, a zatem jest bezsporne.

Drugą możliwością raczej mało znaną i stosowaną jest zabezpieczenie dowodu u notariusza poprzez sporządzenie protokołu w formie aktu notarialnego. A szkoda, bo sam stosuję tę metodę i rekcje ze strony sądu jakie spotykam są od neutralnych po entuzjastyczne. To po prostu rzetelnie przygotowany materiał, który łatwo zweryfikować.

Jak powstaje taki akt notarialny mający posłużyć za dowód?

Notariusz wciąga do treści aktu wskazane wiadomości SMS albo otwiera stronę internetową (np.: okno messengera ) i drukuje ją jako załącznik do protokołu. Można też tak zabezpieczyć całą stronę internetową czy dowolny inny “nośnik” treści.

Zabezpieczenie dowodu teoretycznie zabezpiecza Cię przed zarzutem, że dowód został w jakikolwiek sposób zmanipulowany.
W końcu możliwość edytowania “zrzutu ekranu” są praktycznie nieograniczone.

Akt notarialny za to jest dokumentem urzędowy, a fakt że wydruku dokonał notariusz ma być gwarancją jego rzetelności.

Zaspokoję Twoją ciekawość i wkleję poniżej jak taki dowód wygląda

Protokół otwarcia wiadomości SMS:

 

Protokół otwarcia strony internetowej:

*****
Podziękowania dla:

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

kjonca Maj 22, 2018 o 07:20

“W telefonie stwierdzono obecności karty SIM”? Coś mi zgrzyta w tym zdaniu.

Odpowiedz

Bartosz Gajek Maj 22, 2018 o 11:49

oj tam, oj tam 😉
Pan Rejent tego dnia straszliwie smsy do tego aktu przepisywał, może to z szoku.

Odpowiedz

Jan Maj 23, 2018 o 06:57

A ile to kosztuje?

Odpowiedz

Bartosz Gajek Maj 23, 2018 o 10:36

Niestety jest to zależne od notariusza, oraz od ilości stron/nakładu pracy więc obawiam się, że nie mogę podać jakiejś konkretnej taksy 😕

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bartosz@gajekpartnerzy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: