fbpx

Bartosz Gajek

adwokat

Jako adwokat pomagam kreatywnym rozwiązać problemy z jakimi borykają się ich agencje marketingowe. Przeczytasz tutaj jak uniknąć błędów popełnianych w Twojej branży – tych najczęstszych i… tych najbardziej kosztowych. Podpowiem Ci jak umowy mogą chronić efekty Twojej pracy i jak zadbać o to, żeby zawsze działały na Twoją korzyść. Wreszcie poradzę Ci jak porozumieć się z trudnym klientem (TYM który spędza Ci sen z powiek), a gdy wszystko inne zawiedzie – jak skutecznie dochodzić swoich praw przed sądem...
[Więcej >>>]

Sklep z umowami

Wzór umowy agencji reklamowej cz.V – protokół zdawczo-odbiorczy

Bartosz Gajek26 lutego 2018Komentarze (0)

protokół zdawczo-odbiorczyTą fotkę którą widzisz w tym poście “pstryknąłem” bladym świtem (o 9:00  😎) w wydziale gospodarczym.

To są pozwy przedsiębiorców, które tylko tego dnia wpłynęły do sądu i czekały na rozpoznanie.

Wydziały gospodarcze pękają w szwach od ilości spraw, a ich odsetek pewnie będzie się zwiększać.

Zmierzam do tego, że statystycznie taka przygoda z wymiarem sprawiedliwości może przytrafić się i Tobie.

Oczywiście  da się prowadzić pogłębiony due diligence przy wyborze klientów, ale z doświadczenia wiem, że pierwsze przesłuchanie stron zaczyna się od słów początkowo współpraca układała nam się bardzo dobrze 😃.

Skoro więc sporu przewidzieć się nie da (a ponoć nikt nie jest prorokiem we własnym kraju) to przynajmniej należy podjąć takie działania, które zminimalizują szansę na to, że taki spór w ogóle powstanie.

Protokół zdawczo-odbiorczy

Niezmiennie spory “kwitną” przy okazji odbioru dzieła, gdzie nasz zamawiający może zastosować technikę “na zakładnika”.

Co to oznacza? Zazwyczaj w umowach pojawia się następujące postanowienie:

“Podstawą wystawienia faktury VAT jest protokół zdawczo-odbiorczy dzieła”

Pewnie już domyślasz się kto jest zakładnikiem: Twoje wynagrodzenie.

A okup?

“Proszę Pana oczywiście, że podpiszemy protokół zdawczo-odbiorczy, ale jeszcze tylko proszę tutaj poprawić, ten element cały do zmiany i może tutaj spróbujmy inny kolor…” 

Nasz kontrahent traktuje więc moment odbioru dzieła jako “ostatnią prostą”, gdzie chce jeszcze wprowadzić zmiany, które akurat mu się przypomniały.

A ty ustępujesz i ustępujesz…

Jednostronny protokół zdawczo-odbiorczy

Nie będę tutaj omawiać czy faktycznie brak podpisania protokołu odbioru prawnie “blokuje” twoje wynagrodzenie. To jest to materiał na osobny post 😜.

Dużo ważniejszym jest to, że druga strona jest o tym przekonana, a trudno porozumieć się z kimś kto uważa, że ma Ciebie w garści, w szachu i na muszce jednocześnie…

Tymczasem na twoją korzyść działa tzw. fikcja prawna odbioru dzieła.

No dobrze więc czym jest ta fikcja prawna? Mógłbym podać Ci definicję, ale sądzę, że interesuje Cię tylko konkretna informacja. Otóż można zastrzec w umowie, że odbiór dzieła w sensie prawnym nastąpił, chociaż faktycznie strony nie podpisały protokołu odbioru.

Przykładowa klauzula:

  1. “Podstawą wystawienia faktury VAT jest sporządzenie protokołu z odbioru dzieła. 
  2. “Jeżeli Zamawiający bezpodstawnie uchyla się od sporządzenia protokołu przyjmuje się, że odebrał dzieło bez zastrzeżeń” 

Na czym ma polegać “bezpodstawność uchylana się od sporządzenia protokołu”?

Na przykład na odmowie podpisania protokołu do czasu wprowadzenia zgłaszanych poprawek do dzieła (poprawek a nie wad!) w sytuacji kiedy termin na ich  sformułowanie dawno już minął.

Ta klauzula oczywiście nie gwarantuje, że Twoja faktura niezwłocznie zostanie opłacona, ale z pewnością pomoże ukrócić niekończące się “poprawki do poprawek” jakimi na koniec może chcieć zasypać Cię klient.

*****

Zobacz także:

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 607 610 718e-mail: bartosz@gajekpartnerzy.pl

umów bezpłatną konsultację | sklep ze wzorami umów

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bartosz@gajekpartnerzy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: