Bartosz Gajek

adwokat

Jako adwokat pomagam kreatywnym rozwiązać problemy z jakimi borykają się ich agencje marketingowe. Przeczytasz tutaj jak uniknąć błędów popełnianych w Twojej branży – tych najczęstszych i… tych najbardziej kosztowych. Podpowiem Ci jak umowy mogą chronić efekty Twojej pracy i jak zadbać o to, żeby zawsze działały na Twoją korzyść. Wreszcie poradzę Ci jak porozumieć się z trudnym klientem (TYM który spędza Ci sen z powiek), a gdy wszystko inne zawiedzie – jak skutecznie dochodzić swoich praw przed sądem...
[Więcej >>>]

Umów bezpłatną konsultację

Sklep z umowami

Obowiązek rejestrowania baz i RODO – bazy zostają, obowiązek rejestracji znika

Bartosz Gajek05 czerwca 2018Komentarze (0)

Obowiązek rejestrowania bazObowiązek rejestrowania baz danych spędzał sen z oczu nie jednemu administratorowi. Świadomość, że Wielki Brat w postaci GIODO patrzy na ręce raczej nie uspokajała, a i o błąd nie było trudno.

RODO, chociaż już słynie z obowiązków jakimi bezlitośnie okłada przedsiębiorców ma też swoje zalety.

Obowiązek rejestrowania baz zniknął

Ustawodawca doszedł do wniosku, że ów obowiązek generował liczne obciążenia administracyjne i finansowe , a skutek w postaci poprawy ochrony danych osobowych był raczej mizerny.

Stąd też pomysł, aby te obowiązki zastąpić raczej procedurami i mechanizmami, które na celownik wezmą to przetwarzanie przy którym faktycznie występuje wysokie ryzyko wycieku wrażliwych danych. Innymi słowy armatą z napisem „RODO” nie będzie się już strzelać do wróbli.

Ten zapis wynika wprost z rozporządzenia, ale w celu usunięcia wątpliwości również GIODO (zanim przeistoczył się w UODO) poinformował, że „od 25 maja 2018 r. wygasa obowiązek zgłaszania do rejestracji zbiorów danych osobowych, a także zgłaszania zmian w zbiorach oraz wniosków o ich wykreślenie z rejestru„.

Co istotne wygaśnięcie obowiązku zgłaszania zbiorów nie wiąże się z koniecznością podejmowania jakichkolwiek działań: nie ma potrzeby składania wniosków o wykreślenie zarejestrowanej uprzednio bazy.

Po prostu obowiązek rejestrowania baz zniknął wraz z nadejściem RODO.

A więc łyżka miodu w beczce dziegciu 😄.

*****

Zobacz także:

Podziękowania dla:

  • Photo by rawpixel on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 607 610 718e-mail: bartosz@gajekpartnerzy.pl

sklep ze wzorami umówumów bezpłatną konsultację

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bartosz@gajekpartnerzy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: