Bartosz Gajek

adwokat

Jako adwokat pomagam kreatywnym rozwiązać problemy z jakimi borykają się ich agencje marketingowe. Przeczytasz tutaj jak uniknąć błędów popełnianych w Twojej branży – tych najczęstszych i… tych najbardziej kosztowych. Podpowiem Ci jak umowy mogą chronić efekty Twojej pracy i jak zadbać o to, żeby zawsze działały na Twoją korzyść. Wreszcie poradzę Ci jak porozumieć się z trudnym klientem (TYM który spędza Ci sen z powiek), a gdy wszystko inne zawiedzie – jak skutecznie dochodzić swoich praw przed sądem...
[Więcej >>>]

Umów bezpłatną konsultację

Sklep z umowami

Wypowiedzenie czy odstąpienie od umowy z agencją reklamową

Bartosz Gajek11 kwietnia 20186 komentarzy

wypowiedzenie czy odstapienie agencja reklamowaWypowiedzenie czy odstąpienie? Które z nich będzie właściwe?

Świat prawników jest pełen sprzeczności i często logika lub intuicja będą podpowiadać Ci….błędnie.

Taki przykład pierwszy z brzegu: oddalenie apelacji następuje wtedy kiedy sąd zapozna się z apelacją, ale uznaje że nie zasługuje ona na uwzględnienie. Odrzucenie apelacji, no cóż, oznacza że apelacja zawierała błędy formalne i nie może być rozpoznana przez sąd. Dla adwokata wnoszącego taki wadliwy środek odwoławczy to zawodowa katastrofa, a już w szczególności jeżeli sprawa jest na medialnym „świeczniku”. Apelacją miała doprowadzić do ostatecznego zwycięstwa  i zawrócić przysłowiową Wisłę kijem. A tu nawet nie trafiła przed oblicze sądu, bo została odrzucona!

I do tego w gazecie o tym napisali!

Na samą myśl ściska mnie w żołądku.

Tyle, że w mediach wymiennie używa się pojęcia „odrzucenia apelacji” i „oddalenia apelacji”, bo to przecież to samo.

Prawnikowi trudno będzie jednak nie zakrztusić się kawą kiedy z poranej „prasówki” wyłuska nagłówek „sąd odrzucił apelację Leszka P.”  chociaż w treści artykułu cytuje się już rzecznika sądu mówiącego „apelacja została oddalona”.

Wypowiedzenie umowy

Z umowami jest podobnie.

Nagminnie używa się w umowach agencji reklamowych pojęć „wypowiedzenia umowy” i „odstąpienia od umowy” w sposób wymienny.

Tymczasem wypowiedzenie czy dostąpienie od umowy to nie to samo.

Różnica jest diametralna.

Takie wypowiedzenie jest możliwe przy tzw. umowach należytej staranności. Dobrym przykładem będzie pozycjonowanie.
Ty zobowiązujesz się przez pewien okres czasu świadczyć kompleksowe usługi SEO, a Twój klient ma prawo oczekiwać, że Twoje starania skutkować będą dobrą widocznością jego serwisu w wyszukiwarkach. Gwarancji określonej pozycji jednak nigdy dać się nie da.

Z wypowiedzeniem umowy sprawa jest prosta. Jedna strona składa wypowiedzenie, upływa termin w nim określonym i *ciach* umowa się kończy, a strony rozchodzą się (miejmy nadzieję) bez żalu.

Możliwym przy tym są wypowiedzenia:

 1. z okresem wypowiedzenia – może on być dowolny i wynosić np: 3 miesiące. W okresie wypowiedzenia wykonujesz umowę tak jak w poprzednich miesiącach. Okres wypowiedzenia służy ochronie zleceniobiorcy przed negatywnymi skutkami nagłej utraty klienta (a więc źródła dochodu) i pozwala się przygotować poprzez spożytkowanie tego czasu na poszukiwanie kolejnych zleceń.
 2. bez zachowania okresu wypowiedzenia – umowa może przewidywać, że strona będzie mogła ją wypowiedzieć bez zachowania okresu wypowiedzenia, co w praktyce oznacza: ze skutkiem natychmiastowym. Ten bardzo drastyczny środek powinien być zarezerwowany dla sytuacji, w której doszło do rażącego naruszenia umowy. Jeżeli klient nie raczy regulować Twoich faktur to dobrze byłoby mieć możliwość takiego natychmiastowego „pożegnania się”.

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie jest typowe dla umowy o dzieło, która jest uważana za umowę rezultatu.

Jeżeli umówicie się, że postawisz klientowi bloga z pięknym logotypem to ów świecący nowością blog będzie rezultatem waszej umowy.

Złożenie przez Ciebie oświadczenia o odstąpieniu powoduje, że umowa uważana jest za niezawartą. W świetle prawa jest więc tak jak gdyby nigdy jej nie było. Prawnik określiłby to jako „zniweczenie umowy” (co brzmi tajemniczo i złowieszczo 😎).

Czyli… też *ciach* i umowa się kończy, a strony bez żalu i tak dalej?

Dokładnie tak samo, tyle że zupełnie inaczej 😜.

Jak wspomniałem przy wypowiedzeniu, albo pozycjonujesz jeszcze przez okres wypowiedzenia (i otrzymujesz za to normalne wynagrodzenie), albo rozstajecie się w w trybie natychmiastowym.

Przy odstąpieniu od umowy strony…zwracają sobie to co dotychczas świadczyły. Czyli Ty zachowujesz pełne prawa do prawie uruchomionego bloga i wykonanego logotypu, ale oddać musisz otrzymane już wynagrodzenie.

Moc wsteczna takiego odstąpienia to swoisty „prawny wehikuł czasu”. Do tego wehikułu wskakujesz razem z klientem i cofacie się do samego początku czyli momentu kiedy wasze długopisy krążyły nad wydrukowaną umową.

Czyli co tu będziemy owijać w bawełnę: mało optymalnie, bo zostajesz z blogiem, który być może uda się z zrecyclingować na inne zlecenie. Z logotypem będzie pewnie gorzej, bo z uwagi na jego specyfikę być może  nijak nie będzie szło go sprzedać.

Warunki określać może umowa

Zarówno odstąpienie od umowy jak i warunki jej wypowiedzenia można dowolnie uregulować w umowie.

Przy wypowiedzeniu sprawa jest prosta: określ kiedy, jak i z jakim okresem będzie można je złożyć.

Przy odstąpieniu możesz zmodyfikować jego skutki tak, że zamiast mocy wstecznej będzie ono dotyczyć tylko tej części umowy. To znaczy tej części w jakiej dzieło nie zostało jeszcze wykonane.

W przypadku omawianego logotypu i niedokończonego bloga takie zmodyfikowane umową odstąpienie miałoby skutek tylko w zakresie bloga. Za logotyp nadal należałoby Ci się wynagrodzenie, a jeżeli już je otrzymałeś to mógłbyś je zachować.

Jak napisać taką klauzulę umowną?

W przypadku braku oddania dzieła w terminie od dnia 20.03.2018 r. Zamawiający w terminie do 27.03.2018 r. może odstąpić od umowy w części jeszcze niewykonanej.

Na zakończenie jeszcze jedna uwaga: w swojej umowie koniecznie zadbaj o to żeby miała ona jasno zarysowane części od których będzie można odstąpić. W branży prawniczej nazywamy to „podzielnością świadczenia” 😁 . Nie pisz więc, że dziełem jest po prostu uruchomiony blog, ale dokładnie rozpisz poszczególne etapy jego tworzenia i wdrożenia. Wyszczególnij za co i jaka część wynagrodzenia będzie Ci należna. W takim przypadku nie będzie wątpliwości co już zostało zrobione i za co należy się rozliczyć z Twoją Agencją.

Potrzebujesz sprawdzonego wzoru umowy?

umowa o pozycjonowanie

Brak czasu na czytanie?

Zobacz także:

 • Jaka powinna być umowa – dlaczego kontrakty warto pisać „łopatologiczne” tak, aby były one czytelne i zrozumiałe także dla innych osób niezaangażowanych w projekt.
 • Dobre praktyki przy zawieraniu umowy – dlaczego kilka drobnych, technicznych czynności pozwoli Ci uniknąć gigantycznej wpadki.

Podziękowania dla:

 • Photo on VisualHunt

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Bartosz Gajek

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  zaraz 25 września, 2018 o 17:10

  nie tylko w kwestii umów z agencjami reklamowymi jest taki młyn… podobnie bywa nawet w wynajmowanych lokalach, polecam na ten temat rzetelny jak na moje oko artykuł na https://www.eporady24.pl/ także oby więcej takich tesktów jak Pana i otwierania oczy przedsiębiorcom i nie tylko 🙂

  Odpowiedz

  Bartosz Gajek 25 września, 2018 o 22:20

  dziękuję, jeżeli po lekturze chociaż jedna osoba będzie rozróżniać wypowiedzenie od odstąpienia to dzisiaj zasnę snem sprawiedliwego 😜

  Odpowiedz

  Patryk 7 listopada, 2019 o 10:32

  Witam chce rozwiązać umowę z panorama firm przez 2 miesiące opłaca nie miałem z ich ogłoszenia żadnego telefonu nie przynosi mi to zysku i chce zrezygnować jak to zrobić ??

  Odpowiedz

  Bartosz Gajek 7 listopada, 2019 o 17:14

  Witam. Niestety odpowiedź na to pytanie jest w umowie jaka łączy Pana i PF.

  Odpowiedz

  Marta 18 marca, 2023 o 15:09

  Dzień dobry, zamykając firmę miałam podpisana umowę na czas określony na świadczenia promowania mojej firmy w gazecie i mediach społecznościowych, po zamknięciu działalności gazeta domaga się zapłaty za świadczenia od momentu zamknięcia firmy do daty końca umowy o świadczenia. W umowie były jasno określone zadania, które gazeta miała wykonać. Czy pomimo iż firma nie istnieje to muszę płacić za świadczenia, które już nie zostały wykonane? Do momentu funkcjonowania firmy płatności wpłacałam.

  Odpowiedz

  Bartosz Gajek 20 marca, 2023 o 09:51

  Witam

  W przypadku umów terminowych powinny być one wykonywane do czasu obowiązywania umowy. Jeżeli okoliczności się zmienią to strony mogą zawrzeć porozumienie które np: skraca okres obowiązywania umowy.

  Niestety w przeciwnym wypadku strona która ma spełniać świadczenia zachowuje do nich prawo jeżeli pozostaje w gotowości do wykonywania umowy.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: