Dzisiejszym wpisem, którego „bohaterem” jest postępowanie egzekucyjne chcę pokazać Ci ostatni z etapów windykacji, a więc drogi do odzyskania pieniędzy przez Twoją agencję.
Jeżeli naprawdę wyczerpałeś możliwość polubownego odzyskania pieniędzy to zapewne musiałeś przejść przez postępowanie sądowe.
Jeżeli sprawa zakończy się po Twojej myśli to dostaniesz od sądu odpis wyroku z
tzw. klauzulą wykonalności (czyli tytuł wykonawczy).
Gratuluję! Jesteś teraz odpowiednio przygotowany, aby wejść w trzecią fazę windykacji.
Zacznijmy jednak od tego..
Co to jest postępowanie egzekucyjne
Egzekucja albo egzekucja komornicza to postępowanie, w którym komornik powinien doprowadzić do tego, że w końcu odzyskasz pieniądze nie tylko za niezapłaconą fakturę, ale również za koszty postępowania (opłata sądowa, zaliczka na biegłego, koszty adwokata).
Jak komornik ma osiągnąć ten szczytny cel? 😁
Otóż komornicy mają bardzo szerokie uprawnienia jak postępować z majątkiem dłużnika.
Komornik może w szczególności zająć:
- rachunki bankowe
- wszelkie pieniądze jakie posiada dłużnik (np: pobrać je osobiście bezpośrednio z kasy).
- wszelkie ruchomości (np: samochód)
- świadczenia emerytalne albo rentowe pobieranych przez dłużnika
- wynagrodzenie za pracę
- zasiłki
- wierzytelności przysługujące dłużnikowi względem osób trzecich (wtedy ta osoba trzecia np: firma płaci bezpoślednio komornikowi)
Kiedy komornik umarza postępowanie egzekucyjne
Postępowanie egzekucyjne jest umarzane zasadniczo w dwóch przypadkach:
- gdy egzekucja jest bezskuteczna, bo dłużnik nie posiada majątku ani pieniędzy
- gdy egzekucja jest skuteczna i komornik wyegzekwował wszystkie należne Ci pieniądze
Jeżeli egzekucja jest bezskuteczna to otrzymasz zwrot swojego tytułu wykonawczego. Egzekucję będziesz mógł założyć ponownie, ale warto odczekać trochę czasu żeby mieć pewność, że dłużnik trochę „stanął na nogi” i ma jakikolwiek majątek.
Jeżeli egzekucja jest skuteczna to komornik przekaże wyegzekwowane środki na Twój rachunek bankowy. W takim przypadku tytuł wykonawczy jako „zużyty” (powiedzmy to ładnie: „skonsumowany” 😁) zostanie w aktach u komornika żeby nie mógł być ponownie użyty.
Ile kosztuje postępowanie egzekucyjne
Koszty egzekucji reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1309).
W przeciwieństwie jednak do postępowania sądowego nie musisz niczego sam sprawdzać i opłacać, bo komornik zrobi to za ciebie. Jeżeli trzeba będzie pobrać od Ciebie jakąkolwiek opłatę komornik prześle Ci pismo z podaną kwotą, rachunkiem bankowym i podstawą prawną do jej naliczenia.
Na sam koniec koszty postępowania będą ściągnięte od dłużnika.
Czy warto korzystać z komorników
Słyszałem kilkukrotnie takie pytanie i odbijam wtedy piłeczkę „a czy warto korzystać z policji?”.
Otóż kto ma potrzebę to korzysta.
Komornicy niestety nie mają dobrej prasy. Jak już komornik trafi na czołówki gazet to w kontekście zabranego traktora, albo innej tragicznej pomyłki czy nawet nadużycia. I tak powstaje przekonanie, że nie warto korzystać z komorników, bo to do niczego dobrego nie prowadzi.
Otóż wyobraź sobie taki nagłówek na znanym portalu informacyjnym:
Komornik z Krakowa szybko i skutecznie wyegzekwował zadłużenie. Właściciel agencji reklamowej może odetchnąć z ulgą, bo przez nieuregulowane faktury zaczął popadać w tarapaty finansowe.
Czy to jest nius?
Czy niusem będzie, że komornik dobrze wykonał swoją robotę, a wierzyciel odzyskał pieniądze na które ciężko pracował, ale nierzetelny klient nie raczył zapłacić?
Nie 😁.
A tak zazwyczaj wygląda egzekucja.
A więc pytanie, które należałoby zadać to „czy warto odzyskać swoje pieniądze?”
Potraktuję je jako retoryczne.
Potrzebujesz sprawdzonego wzoru umowy?
Brak czasu na czytanie?
Zobacz także:
- Windykacja w branży kreatywnej cz.I – Zatory płatnicze wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu więc windykacja w branży kreatywnej będzie nabierać na co raz bardziej na znaczeniu.
- Windykacja w branży kreatywnej cz.II – Jeżeli wyczerpałeś już sposoby windykacji „miękkiej” nie pozostało Ci nic innego jak wszcząć postępowanie sądowe.Tutaj sukces zapewni Ci tylko konsekwencja.
Podziękowania dla:
- Photo by Nik MacMillan on Unsplash
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }