Bartosz Gajek

adwokat

Jako adwokat pomagam kreatywnym rozwiązać problemy z jakimi borykają się ich agencje marketingowe. Przeczytasz tutaj jak uniknąć błędów popełnianych w Twojej branży – tych najczęstszych i… tych najbardziej kosztowych. Podpowiem Ci jak umowy mogą chronić efekty Twojej pracy i jak zadbać o to, żeby zawsze działały na Twoją korzyść. Wreszcie poradzę Ci jak porozumieć się z trudnym klientem (TYM który spędza Ci sen z powiek), a gdy wszystko inne zawiedzie – jak skutecznie dochodzić swoich praw przed sądem...
[Więcej >>>]

Umów bezpłatną konsultację

Sklep z umowami

Podwójne stosowne wynagrodzenie dla agencji reklamowej

Bartosz Gajek28 sierpnia 2018Komentarze (0)

stosowne wynagrodzeniePrawo autorskie przyznaje Ci szereg instrumentów, z których możesz skorzystać w batalii sądowej.

Jednym z takich instrumentów jest prawo do żądania stosownego wynagrodzenia. Stosowne wynagrodzenie to takie jakie należałoby Ci się, gdyby sprawca w sposób legany skorzystał np: z wykonanych przez Ciebie zdjęć poprzez uiszczenie opłaty licencyjnej.

Zatem pytaniem, które samo się nasuwa jest…

Czym różni się stosowne wynagrodzenie od odszkodowania

Odszkodowanie obejmuje szkodę rzeczywistą i ewentualne utracone korzyści. Jak już pisałem przy odszkodowaniu trzeba sporo się nagimnastykować żeby wykazać, że sprawca działał umyślnie, bezprawnie, że doznałeś przez to uszczerbku i wreszcie, że jest związek pomiędzy tym działaniem, a Twoim uszczerbkiem.

Alternatywą jest właśnie stosowne wynagrodzenie. Tutaj wystarczy wykazać samą bezprawność w działaniu sprawcy, aby Twój pozew okazał się skuteczny.

Gdyby chodziło tylko o samo stosowne wynagrodzenie to dla niektórych klientów rozliczanie się z Agencją Kreatywną byłoby ekonomicznie nieuzasadnione:

„Bo i po co skoro najgorsze co mnie może spotkać to zapłata wynagrodzenia które i tak powinienem był zapłacić”

I właśnie dlatego stosowne wynagrodzenie jest tak naprawdę zryczałtowanym odszkodowaniem, bo można domagać się:

 • w dwukrotności stosownego wynagrodzenia
 • trzykrotności stosownego wynagrodzenia (gdy naruszenie jest zawinione)

Tak było do dnia 1 lipca 2015 r., bo te zasady zmienił..

wyrok Trybunału Konstytucyjnego sygn. akt SK 32/14

Trybunał uznał sięganie po trzykrotność stosownego wynagrodzenia za zbyt daleko idący środek, ale nie zakwestionował samej zasady odszkodowania zryczałtowanego.

W końcu wynik Twojej ciężkiej pracy można w dobie Internetu z łatwością „zagrabić”, rozpowszechnić i się na nim wzbogacić. Dlatego właśnie Trybunał uznał, że oczywiste trudności w dochodzeniu ochrony (musisz ustalić sprawcę, złożyć pozew i ponosić koszty postępowania) w zestawieniu ze wspomnianą łatwością w naruszaniu praw autorskich wymagają pozostawienia możliwości żądania zapłaty dwukrotności stosownego wynagrodzenia.

Stąd też nawet po wyroku SK 32/14 żądanie zapłaty dwukrotności stosownego wynagrodzenia jest dopuszczalne i stanowi dobrą alternatywę dla odszkodowania dochodzonego na zasadach ogólnych.

Potrzebujesz sprawdzonego wzoru umowy?

Umowa o przeniesienie praw autorskich

Brak czasu na czytanie?

Chcesz otrzymywać dodatkowe materiały i aktualizacje?

Zobacz także:

Podziękowania dla:

 • Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Bartosz Gajek

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: