Prawo autorskie przyznaje Ci szereg instrumentów, z których możesz skorzystać w batalii sądowej.
Jednym z takich instrumentów jest prawo do żądania stosownego wynagrodzenia. Stosowne wynagrodzenie to takie jakie należałoby Ci się, gdyby sprawca w sposób legany skorzystał np: z wykonanych przez Ciebie zdjęć poprzez uiszczenie opłaty licencyjnej.
Zatem pytaniem, które samo się nasuwa jest…
Czym różni się stosowne wynagrodzenie od odszkodowania
Odszkodowanie obejmuje szkodę rzeczywistą i ewentualne utracone korzyści. Jak już pisałem przy odszkodowaniu trzeba sporo się nagimnastykować żeby wykazać, że sprawca działał umyślnie, bezprawnie, że doznałeś przez to uszczerbku i wreszcie, że jest związek pomiędzy tym działaniem, a Twoim uszczerbkiem.
Alternatywą jest właśnie stosowne wynagrodzenie. Tutaj wystarczy wykazać samą bezprawność w działaniu sprawcy, aby Twój pozew okazał się skuteczny.
Gdyby chodziło tylko o samo stosowne wynagrodzenie to dla niektórych klientów rozliczanie się z Agencją Kreatywną byłoby ekonomicznie nieuzasadnione:
„Bo i po co skoro najgorsze co mnie może spotkać to zapłata wynagrodzenia które i tak powinienem był zapłacić”
I właśnie dlatego stosowne wynagrodzenie jest tak naprawdę zryczałtowanym odszkodowaniem, bo można domagać się:
- w dwukrotności stosownego wynagrodzenia
- trzykrotności stosownego wynagrodzenia (gdy naruszenie jest zawinione)
Tak było do dnia 1 lipca 2015 r., bo te zasady zmienił..
wyrok Trybunału Konstytucyjnego sygn. akt SK 32/14
Trybunał uznał sięganie po trzykrotność stosownego wynagrodzenia za zbyt daleko idący środek, ale nie zakwestionował samej zasady odszkodowania zryczałtowanego.
W końcu wynik Twojej ciężkiej pracy można w dobie Internetu z łatwością „zagrabić”, rozpowszechnić i się na nim wzbogacić. Dlatego właśnie Trybunał uznał, że oczywiste trudności w dochodzeniu ochrony (musisz ustalić sprawcę, złożyć pozew i ponosić koszty postępowania) w zestawieniu ze wspomnianą łatwością w naruszaniu praw autorskich wymagają pozostawienia możliwości żądania zapłaty dwukrotności stosownego wynagrodzenia.
Stąd też nawet po wyroku SK 32/14 żądanie zapłaty dwukrotności stosownego wynagrodzenia jest dopuszczalne i stanowi dobrą alternatywę dla odszkodowania dochodzonego na zasadach ogólnych.
Potrzebujesz sprawdzonego wzoru umowy?
Brak czasu na czytanie?
Chcesz otrzymywać dodatkowe materiały i aktualizacje?
Zobacz także:
- Naruszenie autorskich praw majątkowych – jakie roszczenia przeciwko sprawcy naruszenia przyznaje Ci prawo autorskie.
- Termin przedawnienia roszczeń z prawa autorskiego – jak przedawniają się roszczenia majątkowe i niemajątkowe w ustawie prawo autorskie.
Podziękowania dla:
- Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }