Bartosz Gajek

adwokat

Jako adwokat pomagam kreatywnym rozwiązać problemy z jakimi borykają się ich agencje marketingowe. Przeczytasz tutaj jak uniknąć błędów popełnianych w Twojej branży – tych najczęstszych i… tych najbardziej kosztowych. Podpowiem Ci jak umowy mogą chronić efekty Twojej pracy i jak zadbać o to, żeby zawsze działały na Twoją korzyść. Wreszcie poradzę Ci jak porozumieć się z trudnym klientem (TYM który spędza Ci sen z powiek), a gdy wszystko inne zawiedzie – jak skutecznie dochodzić swoich praw przed sądem...
[Więcej >>>]

Umów bezpłatną konsultację

Sklep z umowami

Agencja Eventowa i jej odpowiedzialność za podwykonawcę

Bartosz Gajek17 stycznia 2019Komentarze (0)

odpowiedzialność za podwykonawcę[Uwaga: w tym artykule piszę o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez podwykonawcę Twojemu klientowi. Jeżeli Twój podwykonawca wyrządził szkodę zupełnie obcej osobie trzeciej to Twoja odpowiedzialność wygląda inaczej. Koniecznie przeczytaj TEN wpis.]

Nie milkną echa i nie znikają rumieńce po słynnej już Barbórce w PGNiG.

Dla niewtajemniczonych podaję, że na babskim comberze wystąpił striptizer przebrany za policjanta.

I kiedy inni analizowali jak wydawane są publiczne pieniądze mnie zainteresowało coś innego.

Otóż byłem ciekaw jak spółka wybrnie z tego PR-owergo koszmaru.

Komunikat nie rozczarował:

– Z ubolewaniem stwierdzamy, że podczas tradycyjnej zabawy górniczej doszło do niezaplanowanego incydentu wywołanego spontanicznie przez aktora – podwykonawcy firmy organizującej tę część wydarzenia – poinformował Dział Promocji PGNiG.

Po prostu … wow 🙄.

Pozwól więc, że na fali tego medialnego majstersztyku zabiorę Cię do magicznego świata gdzie…komunikaty PR-owe są prawdziwe.

W tym cudownym świecie bajek i fantazji istnieje taka agencja eventowa, której faktycznie trafił się „złoty strzał” i zawarła umowę z wielką spółką giełdową.

W agencji postanowiono nie szczędzić ludzi i środków: miało być tylko to co najlepsze a dodatkowo…. zapięte na ostatni guzik (za ironię więc uznaję fakt, że afera była przez guziki, ale te rozpięte 😜).

Pojawił się też aktor. Jeden z wielu na ten event.

Tylko, że ten konkretny aktor nie lubił trzymać się sztywno scenariuszy, oglądał „Magic Mike” 23 razy i uważał, że babski comber to jego życiowa szansa żeby pokazać swój prawdziwy talent.

Co się działo dalej?

Odstępstwo od scenariusza

Myślę, że możemy śmiało założyć, że nie każde odstępstwo od scenariusza eventu powoduje powstanie szkody.

Owszem opuszczenie jakiegoś elementu lub jego nieprawidłowa realizacja mogą być podstawą do obniżenia wynagrodzenia lub do naliczenia kary umownej.

Natomiast niezamówiony striptease to już zupełnie inna para kaloszy.

W grę wchodzi, prócz wyżej wymienionych instrumentów, także naruszenie dóbr osobistych zarówno spółki jak i uczestników.

O tym, że striptiz na Barbórce tradycyjnie nie jest „gwoździem programu” można się przekonać po zainteresowaniu mediów i ubolewaniu jakie wyraził giełdowy gigant. Na szwank zostały wystawione tutaj „dobre imię” czy „renoma”. W powszechnym bowiem odbiorze striptiz jest w najlepszym wypadku tematem tabu, a organizatorowi takich pokazów raczej chluby nie przynosi.

Odpowiedzialność za podwykonawcę

W naszym kodeksie cywilnym znajduje się dobrze znana zasada: jesteś odpowiedzialny za działanie i zaniechanie swoich podwykonawców. Taki zapis można też bardzo często spotkać w umowach, ale nawet gdy jego brak to w to miejsce „wskakuje” wspominany kodeksowy art. 474.

Na czym więc polega ta odpowiedzialność za podwykonawcę?

Otóż Twój podwykonawca musi nie wykonać lub nieprawidłowo wykonać Twoje obowiązki.

Przykładowo: podpisałeś umowę w której  zobowiązałeś się, że na evencie będzie Pantomima. Problem w tym, że jeden mim się rozchorował i na event nie trafił, a drugi postanowił że skoro już pojawił się to wygłosi na scenie swój autorski monolog (za co został uprzejmie wygwizdany). W ten sposób można powiedzieć, że to nie Twoja wina, ale jednak Twoja, bo na tym polega odpowiedzialność za podwykonawców.

Wyjaśnię, że z tą winą w sensie prawnym to jest tak, że nie ma ona znaczenia. Za podwykonawców odpowiadasz na zasadzie ryzyka. 

Bez znaczenia jest też czy swojego podwykonawcę dobrze poinstruowałeś i czy faktycznie mogłeś stale go nadzorować.

Nie pomoże Ci też, że wynająłeś najlepszego fachowca, który z niejednego pieca eventowego chleb jadł 😜.

Powinieneś więc odpowiedzialność na zasadzie ryzyka rozumieć dosłownie: Twoje jest ryzyko czy uda się prawidłowo wykonać umowę przy pomocy wybranego podwykonawcy.

Brak odpowiedzialności za podwykonawcę

Ryzyko korzystania z innej firmy przy organizowaniu eventu zawsze istnieje. Podkreślę jednak, że to ryzyko nie oznacza ono przyjęcie całkowitej i niczym nieograniczonej odpowiedzialności za podwykonawcę.

Podwykonawca może wyrządzić Twojemu klientowi szkodę niejako „przy okazji”.

Jak wspomniałem podwykonawca musi przedsięwziąć takie działanie, do którego Ty zobowiązałeś się w umowie.

Czyli jeżeli miała być Pantomima, a się nie odbyła to sprawa jest jasna.

A co jeśli mim raczy po wystąpieniu dokonać zuchwałego zaboru mienia Twojego klienta?

Czy za to też odpowiadasz?

Otóż nie. To jest właśnie klasyczny przykład „szkody przy okazji”.

Odpowiedzialność za podwykonawcę-striptizera

Dlatego właśnie nie dałbym sobie uciąć przysłowiowej ręki za to czy agencja eventowa odpowiada za  pokaz aktora-podwykonawcy.

Jeżeli ów miał być na scenie i czytać Paniom wiersze Juliana Tuwima a zrobił striptiz. Cóż, COŚ jest na rzeczy w zakresie Twojej odpowiedzialności.

Natomiast wróćmy na moment do komunikatu: „doszło do niezaplanowanego incydentu wywołanego spontanicznie przez aktora”.

Jeżeli aktor po swoim zaplanowanym występie postanowił spontanicznie „bisować” w roli policjanta to jego działanie nie ma nic wspólnego z Twoją umową.  To jest już zupełna samowola i jedyne co Was łączy to to, że właśnie zepsuł Twój event.

Potrzebujesz sprawdzonego wzoru umowy?

Umowa na obsługę social media

Brak czasu na czytanie?

Zobacz także:

Podziękowania dla:

  • Photo by Andrew Gaines on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Bartosz Gajek

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: