adwokat Bartosz Gajek

⛑️ główny ratownik

Jako adwokat pomagam kreatywnym rozwiązać problemy z jakimi borykają się ich agencje marketingowe. Przeczytasz tutaj jak uniknąć błędów popełnianych w Twojej branży – tych najczęstszych i… tych najbardziej kosztowych. Podpowiem Ci jak umowy mogą chronić efekty Twojej pracy i jak zadbać o to, żeby zawsze działały na Twoją korzyść. Wreszcie poradzę Ci jak porozumieć się z trudnym klientem (TYM który spędza Ci sen z powiek), a gdy wszystko inne zawiedzie – jak skutecznie dochodzić swoich praw przed sądem...
[Więcej >>>]

Umów bezpłatną konsultację

Sklep z umowami

Konferencja Rady Reklamy: REKLAMA [NIE]ODPOWIEDZIALNA SPOŁECZNIE

Bartosz21 marca 2018Komentarze (0)

konferencja rady reklamyW dniu 19 marca 2018 r. odbyła się konferencja Rady Reklamy „REKLAMA [NIE]ODPOWIEDZIALNA SPOŁECZNIE”.

Rada Reklamy to jeden z tych podmiotów, który przyjął na siebie trud tworzenia systemu samoregulacji rynku reklamowego i od 10 lat nieustannie go doskonali.  Członkami Rady Reklamy są organizacje branżowe skupiające reklamodawców, media i agencje reklamowe/domy mediowe.

Rada opracowała Kodeks Etyki Reklamy i przede wszystkim ma na swoim koncie bogaty dorobek w postaci uchwał rozstrzygających o zasadności skarg konsumentów na reklamodawców.

Konferencja Rady Reklamy i Komisja Etyki

Owa bogata praktyka i doświadczenie arbitrów Komisji Etyki Reklamy sprawiły, że jako prawnik nie mogłem się nudzić 😀. Dlatego najciekawszym punktem konferencji było niewątpliwie wystąpienie „Normy Kodeksu Etyki Reklamy oraz praktyka orzecznicza Komisji Etyki Reklamy”.

Otóż reklamę sprzeczną z prawem czy wprowadzającą w błąd wykryć i ocenić jest stosunkowo łatwo.

To znaczy mamy konkrety przepis w ustawie branżowej, który określa co reklama musi zawierać, albo czego nie może.

W swoim wystąpieniu mec. Piotr Zawadzki doskonale omówił problematykę „rozsiana” przepisów dotyczących reklamy po różnych ustawach

Przykład?

Prawo farmaceutyczne:

Art. 56. [Zakazy reklamowe]
Zabrania się reklamy produktów leczniczych:

1) niedopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

Ocena reklamy produktu leczniczego przez pryzmat powyższego przepisu sprowadzałaby się więc do zbadania czy reklamowany produkt został dopuszczony do obrotu.

Nie został?

Reklama sprzeczna z prawem i obyczajami

Oczywiście ocena reklamy to nie zawsze strzelanie do jednej bramki (i to takiej, w której stoi bramkarz ze związanymi rękoma), a schody zaczynają się kiedy przychodzi do rozstrzygnięcia czy reklama narusza dobre obyczaje.

Ponieważ orzecznictwa sądów w tym zakresie jest jak na lekarstwo to szczególnie interesującym było posłuchać jak z tym zagadnieniem zmagają się profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem. Co ciekawe sądy powszechne stosując obowiązującą reklamodawców ustawę z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 419) posługują się takimi samymi lub bardzo zbliżonymi kryteria oceny przekazu reklamowego, co Komisja Etyki Reklamy.

Przykłady można mnożyć:

Ustawa OZNK:

Art. 16. [Nieuczciwa reklama]
1. Czynem nieuczciwej konkurencji w zakresie reklamy jest w szczególności:
3) reklama odwołująca się do uczuć klientów przez wywoływanie lęku, wykorzystywanie przesądów lub łatwowierności dzieci;

Kodeks Etyki Reklamy:

Art. 6
Bez uzasadnionej konieczności powodowanej np. względami społecznymi i profilaktyką, reklamy nie mogą motywować do zakupu produktu poprzez wykorzystywanie zdarzeń losowych, wywoływanie lęku lub poczucia strachu.

Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że pod ustawowym pojęciem „reklamy sprzecznej z dobrymi obyczajami” kryją się m.in. „przyjęte zasady etyki i dobre praktyki rynkowe, a w szczególności standardy etyki biznesu, normy etyczne w komunikacji marketingowej rekomendowane przez The European Advertising Standards Alliance (EASA)” czyli fundament Kodeksu Etyki Reklamy.

Z tego powodu uchwały Komisji Etyki Reklamy to coś co nadal będę uważnie śledził.

Konferencja Rady Reklamy była dla mnie także okazją, aby poznać Panią Izabelę Karską ze Stowarzyszenia Twoja Sprawa. Stowarzyszenie to niedawno zdecydowało się założyć producentowi napoju energetycznego sprawę właśnie za reklamę sprzeczną z dobrymi obyczajami [Pisałem o tym tutaj].

Stowarzyszeniu i jego Członkom jeszcze raz serdecznie gratuluję odważnej inicjatywy i z niecierpliwością czekam na (korzystny) wynik!

Potrzebujesz sprawdzonego wzoru umowy?

Porozumienie o zachowaniu poufności pomysłów reklamowych

Zobacz także:

Podziękowania dla:

Zobacz także:

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Bartosz Gajek

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.
    Chcesz zgłosić nielegalne treści? Szczegóły: regulamin treści.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: