Myślę, że jeżeli spędziłeś na moim blogu więcej niż 5 minut to wiesz, że gorąco zachęcam do korzystania z umów.
Ba, nawet wpisałem to w mój mission statement:
„Podpowiem Ci jak umowy mogą chronić efekty Twojej pracy i jak zadbać o to, żeby zawsze działały na Twoją korzyść”
Żeby Ci to ułatwić przygotowałem obszerny wzór umowy umowy o wykonanie materiałów reklamowych.
I to z omówieniem 😃.
Mówiąc krótko: umowę warto mieć.
Zdaje sobie jednak sprawę z tego, że czasami jest to pobożne życzenie jak np: warto mieć oszczędności.
Oczywiście, że warto!
Nie piszę jednak tego posta, aby poradzić Ci, że jak nie masz umowy to ją podpisz (podobnie jak pewna bohaterka memów chciała rozwiązać problem bezdomności).
Mam dla Ciebie dużo bardziej praktyczne i życiowe rozwiązanie 😁.
Zacznijmy jednak od przyczyny całego problemu.
Dodatkowe zastrzeżenia zamiast umowy
Może zdarzyć się sytuacja, gdy klient dosłownie „wciągnie” Cię w projekt.
Na przemian obiecuje Ci przysłowiowe „złote góry” i dosłownie zasypuje pracą.
A umowa? Cóż tę podpiszecie „wkrótce”, bo teraz nie ma czasu. Jest w końcu tyle do zrobienia przy projekcie!
A ty inwestujesz tyle czasu i środków, że na koniec już nawet nie marzysz o obiecanej umowie. Marzy Ci się tylko wystawić fakturę i przynajmniej wyjść na „zero”.
Właściwie to jesteś pewien, że jeżeli nie wystawisz faktury i nie będziesz się głośno domagać rozliczenia to klient nawet nie „piśmie” o rozliczeniach.
Czy wiedziałeś jednak, że faktura a raczej dodatkowe zastrzeżenia w fakturze VAT mogą po części „zastąpić” brakującą umowę?
Otóż jak potwierdził to Sąd Najwyższy dodatkowe zastrzeżenia w fakturze są dopuszczalne i mogą wywołać takie same skutki jak zawarcie „klasycznej” umowy.
Muszę jednak podkreślić, że są tutaj dwa „prawnicze obozy”. Jeden uważa, że faktura musi być podpisana, aby te zastrzeżenia były skuteczne. Drugi obóz za wystarczające uważa przyjęcie faktury bez zastrzeżeń, jej zaksięgowanie czy nawet częściową jej zapłatę.
Osobiście jestem w tym drugim obozie 😁. Chociaż zawsze gorąco zachęcam agencje żeby uzyskały podpis klienta na fakturze lub rachunku. BAAAARDZO ułatwia to postępowanie sądowe!
Akceptacja dodatkowych zastrzeżeń
Na początek klauzula, która może pogodzić te dwa zwaśnione obozy prawnicze:
„Przyjęcie faktury bez zastrzeżeń oznacza akceptację poniższych warunków”
Oczywiście w prawie podpis jest najlepszą formą akceptacji.
Gdy go nie ma prawnicy sięgają po inne sposoby ustalenia treści umowy.
Jednym z takich sposobów jest „milcząca” lub „dorozumiana zgoda”. Skoro klient bez słowa zaksięgował fakturę to znaczy, że ją akceptował razem z dodatkowymi zastrzeżeniami.
Ta klauzula usuwa tę wątpliwość, bo wprost przewiduje, że skutkiem przyjęcia faktury jest akceptacja zawartych w niej warunków.
Dodatkowe zastrzeżenia w fakturze
Warunki na fakturze możesz wymienić w następujący sposób:
- „prawa autorskie do utworu przechodzą na Zamawiającego z chwilą zapłaty całości wynagrodzenia” – zastrzeżenie praw własności intelektualnej jest jednym z najlepszych sposób na uzyskanie terminowej zapłaty. Inna sprawa, że taka klauzula nie przeniesie skutecznie tych praw autorskich na klienta (tutaj możesz przeczytać o konieczności zawarcia umowy na piśmie).
- „w przypadku opóźnienia z zapłatą należne są odsetki w wysokości maksymalnej” – braku zapłaty nie możesz zabezpieczyć karą umowną, ale możesz skorzystać ze specjalnych odsetek umownych.
- „Zamawiający wyraża zgodę na prezentowanie utworu w portfolio umieszczonym na stronie internetowej https://przykładowaagencja.pl/” – jeżeli projektem warto się pochwalić w portfolio to zastrzeżenie w fakturze może być także okazją do uzyskania niezbędnej zgody klienta.
- „Zamawiający przyjmuje dzieło jako wykonane prawidłowo i wolne od wad” – to postanowienie z powodzeniem zastąpi protokół zdawczo-odbiorczy.
Oczywiście można wymyślić nawet i 16 stron dodatkowych postanowień.
Jednak w przypadku faktury zasada „papier wszystko przyjmie” się nie sprawdza, bo trzeba oszczędnie gospodarować miejscem.
Dlatego 3-5 klauzul to raczej maksimum jakie można „upchnąć” w fakturze. Inne przydatne klauzule znajdziesz w moim darmowym wzorze umowy agencji reklamowej.
Potrzebujesz sprawdzonego wzoru umowy?
Brak czasu na czytanie?
Zobacz także:
- Windykacja w branży kreatywnej – Oporni klienci nie opłacają na czas faktur Twojej agencji marketingowej? Wystarczy jednak przestrzegać kilku zasad żeby windykacja była łatwiejsza. Wszystkiego dowiesz się z tego ebooka.
- Klient deklaruje że zapłaci – Warto aby agencja marketingowa upomniała się niezapłaconą fakturę.Deklaracja zapłaty przez klienta stanowi uznanie roszczenia, a to ma liczne zalety.
Podziękowania dla:
- Photo by Helloquence on Unsplash
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
A czy możliwe jest zawarcie na fakturze klauzuli prorogacyjnej, a przede wszystkim czy będzie ono skuteczne, gdy fakturę podpiszą obie strony? Chodzi o przypadek, gdy strony zawarły jedynie umowę ustną.
„milczenie strony w razie otrzymania pisma zawierającego klauzulę prorogacyjną
lub odwołanie do niej oraz opłacanie bez sprzeciwu faktur zawierających odesłanie
do takiej klauzuli może być uważane za wyrażenie zgody na klauzulę prorogacyjną”
Są jednak pewne warunki do spełnienia. Więcej w tym wyroku:
http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orzeczenia3/I%20CSK%20715-13-1.pdf
Natomiast w przypadku podpisania faktury przez obydwie strony nie miałbym żadnej wątpliwości, że klauzula jest skuteczna.