Bartosz Gajek

adwokat

Jako adwokat pomagam kreatywnym rozwiązać problemy z jakimi borykają się ich agencje marketingowe. Przeczytasz tutaj jak uniknąć błędów popełnianych w Twojej branży – tych najczęstszych i… tych najbardziej kosztowych. Podpowiem Ci jak umowy mogą chronić efekty Twojej pracy i jak zadbać o to, żeby zawsze działały na Twoją korzyść. Wreszcie poradzę Ci jak porozumieć się z trudnym klientem (TYM który spędza Ci sen z powiek), a gdy wszystko inne zawiedzie – jak skutecznie dochodzić swoich praw przed sądem...
[Więcej >>>]

Umów bezpłatną konsultację

Sklep z umowami

Agencja reklamowa jako spółka – uważaj na problemy przy rozstaniu ze wspólnikiem

Bartosz Gajek14 lipca 2018Komentarze (0)

agencja reklamowa jako spółkaNiedawno pisałem, że prowadzenie agencji reklamowej w formie spółki z o.o może powodować problemy przy przenoszeniu autorskich praw majątkowych.

Dzisiaj chcę zwrócić Twoją uwagę na inny szkopuł: rozstanie ze wspólnikiem.

Być może na swojej drodze już spotkałeś kogoś z kim chciałbyś założyć i prowadzić agencję. Poznaliście się jako pracownicy w innej agencji i od samego początku świetnie się dogadywaliście.

Tworzenie skutecznej reklamy jest Waszą pasją, uwielbiacie kreatywne wyzwania i potraficie bez reszty oddać się nowemu projektowi byle  uszczęśliwić klienta.

Nic tylko rzucić pracę, założyć wspólnie nową agencję i „iść na swoje„.

Brzmi super.

Tylko jak dobrze znasz przyszłego wspólnika?

Bo 3 lata później do tej wyliczanki przymiotów wspólnika „ma pasję, uwielbia wyzwania, jest oddany projektom” być może dodasz „o wszystkim zapomina, w nosie ma płatności i ZUSy, kręci nosem jak projekt go nudzi, nigdy nie jest na czas i podpisuje każą umowę bez czytania” 😤.

Co bym Ci doradził?

Nie zakładać od razu spółki!

Nie każdy jest odpowiednim kandydatem na wspólnika i nie każde wspólne przedsięwzięcie musi oznaczać „ubranie” go w formułę spółki. Dobrą alternatywą dla spółek są różnego rodzaju umowy o stałej współpracy lub nawet połączenie sił we wspólnym konsorcjum. Po prostu każdy z Was zakłada jednoosobową działalność gospodarczą i wykonujecie projekt wspólnie, ewentualnie jeden z Was jest podwykonawcą.

Takie tymczasowe związanie w sposób swojej przyszłości gospodarczej z drugą osobą pozwoli Ci lepiej ją poznać, a w razie potrzeby, szybko zakończyć wspólną przygodę w świecie biznesu.

Albo więc się „dotrzecie”, albo w po kilku wspólnych projektach zapali Ci mi się tyle lampek ostrzegawczych, że mógłbyś nimi ozdobić świąteczną choinkę 😉.

Jeżeli jednak zdecydujesz się na spółkę to posłuchaj jak może wyglądać przyszłe Wasze rozstanie.

Rozwiązanie spółki z o.o przez sąd

Jeżeli w przyszłości będziesz rozstawać się ze wspólnikiem to nie ma sensu tutaj opisywać jak to zrobić jeżeli jesteście „dogadani”. Jeden z Was może otrzymać wszystkie udziały, albo możecie zlikwidować spółkę. To żadna sztuka.

Co jednak jeżeli wszelkie Wasze próby porozumienia będą kończyły się albo na składaniu ofert wykupu za cenę, delikatnie rzecz ujmując, nierynkową albo groźbach o puszczaniu z torbami, w skarpetkach lub w innych częściach garderoby.

Kiedy w spółce z o.o jest dwóch wspólników posiadających równą ilość udziałów naprawdę nie trudno o totalny pat.

Czy można wtedy zwrócić się o pomoc do sądu? Można.

W Kodeksie Spółek Handlowych jest  przepis, który pozwala sądowi na orzeczenie rozwiązania spółki z o. o.

Przepis dość mgliście stanowi, że podstawą do takiej ingerencji sądu mogą być „inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki”. Co to oznacza? Na przykład trwały, nieprzemijający i uniemożliwiający dalsze funkcjonowanie spółce konflikt wspólników.

Na pierwszy rzut oka przepis-marzenie: nie dogadujemy się ze wspólnikiem? Bierzemy świadków, drukujemy kilka nieuprzejmych e-maili jako dowód sporu i ruszamy po zwycięstwo do sądu. Otóż powiedzieć, że sądy niechętnie korzystają z możliwości orzeczenia rozwiązania spółki z o. o. byłoby nadużyciem.

Sądy traktują taką ewentualność jako absolutny wyjątek, a z publikowanych orzeczeń wynika, że są to sprawy równie rzadkie jak kawałek nadbałtyckiej plaży niezajęty parawanem. Taki stan rzeczy wynika z prostego założenia, że konflikt jest niejako wpisany w biznes, a umiejętności koncyliacyjne (zdolność do dogadania się ? ) powinny być przez wspólników wyssane z mlekiem matki.

Zapamiętaj więc, że spółki z o.o tak łatwo nie da się „wyprowadzić”.

Wypowiedzenie umowy w spółkach osobowych i cywilnej

Nieco inaczej jest w tzw. spółkach osobowych czyli jawnej, komandytowej czy cywilnej.

Tutaj wspólnik może zawsze i bez jakiegokolwiek uzasadnienia wypowiedzieć swój udział w spółce trzy lub sześć miesięcy (w zależności od spółki) miesiące przed końcem roku obrachunkowego.

W praktyce koniec roku obrachunkowego przypada na 31 grudnia, a zatem pismo zawierające oświadczenie o wypowiedzeniu powinieneś doręczyć np: najpóźniej na koniec września.

Instrument bardzo skuteczny, ale gdy potrzeba zakończenia swojej aktywności w spółce pojawi się… w styczniu, perspektywa czekania kilkunastu miesięcy może dać CI się we znaki.

Inną możliwością jest tzw. wypowiedzenie z ważnych powodów. Niewątpliwymi zaletami takiego rozwiązania jest to, że wypowiedzenie można złożyć w każdym czasie, a skutek odnosi ono… natychmiast. Problem w tym, że powołanie się na „ważne powody” wymaga ich przytoczenia, a w przypadku sporu – wykazania ich prawdziwości w sądzie.

Potrzebujesz sprawdzonego wzoru umowy?

Regulamin konkursu

Zobacz także:

Podziękowania dla:

 • Photo by rawpixel on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Bartosz Gajek

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GAJEK PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI SPÓŁKA PARTNERSKA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: